O WordPress-e

O WordPress

WordPress je webový softvér, pomocou ktorého môžete vytvoriť nádhernú webovú stránku alebo blog. Desiatky miliónov ľudí používajú tento redakčný systém (CMS) na jednoduchú tvorbu a správu obsahu na svojich stránkach.

WordPress je slobodný softvér a je distribuovaný bezplatne. K dispozícii sú tisíce modulov a tém na rozšírenie funkčnosti a úpravu vzhľadu. Jadro WordPress vyvíjajú stovky dobrovoľníkov a okolo WordPress existuje úžasná komunita ľudí, ktorí si navzájom radia a pomáhajú.

Začíname s WordPress

História WordPress

WordPress vznikol začiatkom roku 2003, kedy ho Matt Mullenweg a Mike Little vyvinuli ako nástupcu platformy b2/cafe. V marci 2003 zaregistroval Matt doménu WordPress.orga prvá verejná verzia WordPress 0.7 vyšla 27. mája 2003.

Rok 2005 bol pre WordPress zlomový. Verzia WordPress 1.5, ktorá priniesla grafické témy, editáciu statických stránok a moderáciu, zaznamenala vyše 900.000 stiahnutí. Následne bola založená spoločnosť Automattic a v marci 2006 zaregistrovaná ochranná známka WordPress.

Koncom roka 2005 bola spustená bezplatná hostingová služba WordPress.com. Táto služba predstavuje používateľom najjednoduchší spôsob ako blogovať na WordPress.

Novšie verzie priniesli zjednodušenie používania systému. Verzia 2.1 priniesla automatické ukladanie pre zábudlivých používateľov a verzia 2.7 automatické aktualizácie pre zvýšenie bezpečnosti.

V roku 2010 bola založená WordPress Foundation. Patria jej autorské práva a ochranná známka WordPress, ktoré zaručujú, že WordPress zostane slobodným softvérom na “večné časy”.

Moduly

Architektúra WordPress umožňuje rozšírenie jeho funkčnosti pomocou modulov z katalógu na WordPress.org. Existuje vyše 30 000 rozličných modulov. V databáze nájdete moduly na optimalizáciu výkonu ale aj pre tvorbu e-shopu. Väčšina je dostupná zadarmo, niektoré ponúkajú rozšírenú funkčnosť alebo podporu po zaplatení.

Témy

Vzhľad stránky si môžete upraviť podľa seba. Na výber máte tisícky tém z WordPress.org. Tie však môžete inštalovať aj z administrácie a jednoducho medzi nimi prepínať. Napísali sme, aké témy zadarmo sa nám páčia.

Výhody

WordPress ponúka prehľadnú štruktúru stránok, možnosť zaradiť obsah do kategórií a priradiť mu rôzne značky. Automatické filtre poskytujú štandardizované písanie príspevkov a jednotné štýly nadpisov a obsahu. Podporuje spätné odkazy a upozornenia, ktoré zobrazia, ak na vás niekto odkazoval. Najväčšou výhodou je aktívna komunita, ktorá sa stará o chod a podporu tohto systému.

Ak sme vás nepresvedčili o kvalitách WordPress, vyskúšajte si ho! Takto vyzerá nainštalovaný najlepší CMS systém.

Komunita

Ak si nebudete vedieť s niečím poradiť, nebojte sa na nás obrátiť. Na fóre technickej podpory nájdete odpovede na mnohé vaše otázky.

Stretávame sa na akciách – WordPress Meetup alebo raz ročne na stretnutí komunity WordCamp. Nájdete tu milých a otvorených ľudí, ochotných podeliť sa o vlastné skúsenosti s WordPress.

Mnou navrhnuté WEB-y:            Ukážky

 

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com